Afet Araştırmaları Derneği

Sağlıcakla

Sağlıcakla 1

   Afet Araştırmaları Derneği’nin Değerli Üyeleri;

   Büyük Marmara Depreminin 20. yılı anısına kurulduğumuz 17 Ağustos 2019 tarihinden bu yana bir dernek ömrü için kısa sayılabilecek yedi ay geçti. Bu zaman diliminde derneğimiz adına gerçekleştirdiğimiz çalışmalar hakkında size bilgi vermek ve gündelik yaşam döngülerimizde birer vatandaş olarak kaygılandığımız afet potansiyelleri hakkında genel yaklaşımlarımızı paylaşmak istiyorum.

   Derneğimiz bünyesinde kurumsallaşmamızı ileri seviyeye taşıyarak tüzüğümüzde yer alan hedeflerimiz doğrultusunda üretim gerçekleştirmeye  odaklanmış durumdayız.

   Afetle ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara akademik danışmanlık ve katkı vermek üzere profesyonel kadromuzu daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. Özel çalışma gruplarımız her geçen gün daha da zenginleşiyor.

   Avrupa Birliği 9ncu Çerçeve Programı bünyesinde 2021 yılında açılacak olan ‘Horizon Europe’ çağrılarına yönelik projeler hazırlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu amaç doğrultusunda genç, dinamik, disiplinli, bilgili ve vizyoner kardeşlerimizi aramızda görmek istiyoruz.

   Kendimizi geniş kitlelere tanıtmak isterken medyatik veya popülist bir dernek konumunda kalmamaya çalışacağız.

   COVID-19 Pandemisi kapsamında alınan önlemler gereği dernek faaliyetlerimizde bir süre uzaktan iletişim seçeneklerini kullanacağız. Bu amaçla web sayfamız, whatsapp iletişim listemiz, e posta, SMS gibi yollarla sizlere ulaşacağız.

   Özellikle kurulduğumuz günden bu yana ülkemiz ve dünya gündemi derneğimiz hedeflerinin ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Deprem, çığ, terör, savaş, pandemi gibi afet potansiyelleri gündelik yaşamımızı tehdit eder hale gelmiştir. Yapılacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. 

  Yorulmaksızın yapmaya kararlıyız.

Gerçekleştirdiğimiz Faaliyetler

Komisyon Toplantılarımız

COVID-19 Pandemisi’ne Dair Güncel Önerilerimiz

   Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) dünyadaki coronavirus salgını için pandemi tabirini kullanmaya karar verdi. Biz de dernek olarak DSÖ’nün bu tespitinden tam 15 gün önce ‘Global Biyolojik Afet: Coronavirüs (COVID-19)’ başlıklı bir bilgilendirme yapmıştık. Bu tür bilgilendirme mesajlarına ve önerilerimize gerek gördükçe devam edeceğiz.

Dernek üyesi olarak bugüne kadar yaptığınız ve bundan yapacağınız katkılar için hepinize tek tek müteşekkirim.

Bilgilerinize saygıyla sunarım. 27 Mart 2020

Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz

Afet Araştırmaları Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Sosyal medyanda paylaş, herkes haberdar olsun!