Afet Araştırmaları Derneği

Başkandan

Başkandan 1

   Değerli okuyucular,


   Afet Araştırmaları Derneği, Büyük Marmara Depremi’nin 20. yılı anısına 17 Ağustos 2019 tarihinde kurulmuştur. Afet kapsamında akademik faaliyetlerin etkinleştirilmesini, geliştirilmesini ve düzenlenmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşlara katkı sağlamak amacındadır.

   Kurulduğu günden bu yana geçen bu kısa sürede ülkemiz ve dünyamız birbirinden farklı çok sayıda afet potansiyeli ile sarsılmıştır. Özellikle yer sarsıntıları, iklim değişiklikleri, kuraklıklar, su taşkınları, uçak kazaları, göç, çığ düşmesi, pandemi gibi potansiyeller çoğu ülke ve toplumda oluşturdukları afet dinamiği ile çoğumuzun gündeminde yer edinmiştir.

   Günümüzde makro, normo ve mikro yaşamın tüm potansiyellerine yönelik afet yönetiminin artık tekil mesleki alanlarla kurgulanamayacağı bilinen bir gerçektir. Çağımızın yüksek teknolojik olanakları ve ancak çoklu mesleki alanlara ait sinerjik kurguları sunabildiğimiz oranda optimal yanıtımızı oluşturulabileceğimize inanıyoruz.

   Ekonomi, sağlık, savunma, sanayi, teknoloji, sosyoloji, psikoloji, din, ticaret, medya, eğitim, tarım, hayvancılık ve doğa bilimleri; tarihsel, kültürel ve öngörüsel birikimlerini birbirine eklemleyerek, en akılcı ve etkin çözüm yollarını bulmak, kurgulamak ve olası her türlü potansiyelin bir afet oluşturmadan önünü kesmek zorundadır.

   İşte bu nedenle derneğimizde sadece tek bir disiplinin çabalarına yer verme yanılgısına düşmeyeceğiz. Her geçen gün farklı disiplinlerden katılarak afet kaygılı çalışmalar gerçekleştiren ve alanında etkin çalışmalar gerçekleştiren yeni katılımcılar ile çoğalıyoruz, daha da çoğalacağız.

   Bu vizyon doğrultusunda başlattığımız çalışmalarımızı her üç ayda bir hazırlayacağımız elinizdeki bu ‘Afet Araştırmaları Derneği Bülteni’ ile sizlere ulaştıracağız.

   Sizlerden de dernek bünyesinde gerçekleştireceğimiz çalışmalara katkı vermek ve önerilerinizle bizi yönlendirmenizi bekliyoruz.

   Görüşlerinizi ve önerilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz. Bundan büyük mutluluk duyacağız.

   Hiçbir potansiyelin hayatımızda afet oluşturmayacağı günler dileğimizle.

 

  • Sağlıcakla – 06 Nisan 2020
  • Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz
  • Afet Araştırmaları Derneği
  • Yönetim Kurulu Başkanı
  • www.afet.org.tr

Sosyal medyanda paylaş, herkes haberdar olsun!